Na co zwrócić uwagę przy wyborze usługi pośrednictwa pracy? Znalezienie pracy może być często czasochłonne i stresujące. Każdy, kto szukał pracy, wie, że napisanie wymaga setek ogłoszeń i kilku wersji CV i listu motywacyjnego. Do tego dochodzą stresujące rozmowy telefoniczne, a na dalszym etapie trudne rozmowy o pracę. Dlatego wiele osób decyduje się na skorzystanie z pomocy agencji zatrudnienia jako łatwiejszego i prostszego sposobu na znalezienie pracy.

Rodzaje agencji zatrudnienia

Na co zwrócić uwagę przy wyborze usługi pośrednictwa pracy? W Polsce pośrednictwem pracy zajmują się urzędy pracy. Jednak na przestrzeni lat na rynku pojawiły się również firmy prywatne, które z powodzeniem zajmowały się tego typu usługami. Zakres ich działania reguluje ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. W teorii wyróżnia 5 podgrup agencji zatrudnienia https://apsprofit.pl/dla-pracodawcy/pracownicy-z-ukrainy/: agencje zatrudnienia, poradnictwa zawodowego i osobistego, pracy tymczasowej oraz zagraniczne agencje pośrednictwa pracy.

Każdy z nich specjalizuje się w innej dziedzinie:

  1. Agencje pośrednictwa pracy rekrutujące pracowników do pracy w firmach krajowych i zagranicznych;
  2. Agencje pracy tymczasowej – głównie praca tymczasowa dla pracowników;
  3. Agencje doradztwa zawodowego i personalnego – możliwości wskazania rozwoju kariery i ścieżek kariery;
  4. Kursy aktywizujące z zakresu aktywnej pomocy w poszukiwaniu pracy;
  5. Zatrudnienie za granicą – Specjalizują się w tymczasowych i stałych ofertach pracy za granicą.

W praktyce poszczególne elementy tych podgrup są ze sobą wymieszane i najczęściej agencje oferują kilka z powyższych usług w jednej ofercie.

Dlaczego pracodawcy korzystają z agencji zatrudnienia?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze usługi pośrednictwa pracy?
Na co zwrócić uwagę przy wyborze usługi pośrednictwa pracy?

Zbyt często osoby poszukujące pracy rezygnują ze złożenia aplikacji po zobaczeniu listu z ofertą pracy z agencji zatrudnienia. Często wynika to z wątpliwości, czy firma działa legalnie i czy takie pośrednictwo jest dla nas opłacalne. Innym problemem jest to, że nie chcemy być oszukani i nie wiemy, jak zweryfikować legalność takiej firmy. Wielu nie rozumie też, dlaczego pracodawcy korzystają z usług agencji zatrudnienia.

Co im dała ta współpraca? Dlaczego sami się nie rekrutują? Przyczyn może być wiele. Sporą grupę firm współpracujących z agencjami zatrudnienia stanowią małe firmy, które nie posiadają jednostki odpowiedzialnej za rekrutację, dla których skorzystanie z usług pośrednika jest dużą pomocą. Oszczędza to dużo czasu i zapewnia profesjonalną weryfikację aplikacji i wybór najbardziej odpowiedniego kandydata na dane stanowisko.

Drugą kategorią korzystającą z usług agencji zatrudnienia są firmy zagraniczne. Często nie wiedzą, jak wygląda nasz rynek pracy, zdezorientowani są też obowiązującymi w kraju regulacjami. Współpraca z agencją to duża pomoc, szczególnie w kwestiach formalnych. Warto zaznaczyć, że dla polskich pracowników rekrutacja przez profesjonalne agencje do pracy za granicą musi przebiegać zgodnie z prawem.

Jak sprawdzić, czy agencja jest zaufanym pośrednikiem?

Zanim zdecydujesz się na współpracę z agencją pracy warto sprawdzić kilka faktów. Na rynku pracy jest wiele firm i nie zawsze są one uczciwe, dlatego warto upewnić się, że wybrana przez Ciebie agencja to rzetelny partner. Pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie, czy jest w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia. Można go znaleźć na stor.praca.gov.pl. Jeśli chcesz pracować za granicą, warto również sprawdzić, czy agencja ma umowy o współpracy z firmami zagranicznymi. Z proponowaną ofertą pracy powinniśmy być ostrożni, jeśli agencja nie figuruje w rejestrze lub odrzucone są odpowiednie dokumenty.

Drugim krokiem jest weryfikacja opinii na portalach pracy. Oczywiście należy pamiętać, że niektóre opinie mogą być nieprawdziwe (opinie pracowników agencji lub negatywne opinie konkurencji), ale zdarzają się też rzetelne opinie osób, które wcześniej korzystały z usług danej agencji.

Dlaczego warto rozważyć współpracę z agencją pracy?

Współpraca z agencją pracy może być bardzo dobrym krokiem w kierunku rozwoju zawodowego, jeśli będziemy odpowiednio ostrożni. Często mają bogatą ofertę dla osób o różnym poziomie wykształcenia i doświadczeniu zawodowym. W zależności od rodzaju agencji, którą wybierzemy, możemy liczyć na umowy o pracę tymczasową, płatne urlopy lub możliwość wykorzystania zwolnień lekarskich do pracy.

Niektóre instytucje mogą nawet oferować pracę osobom bez żadnych kwalifikacji, takim jak studenci czy absolwenci. Dla tych, którzy mają już pewne doświadczenie zawodowe, oferta wolnych miejsc pracy jest znacznie ciekawsza, ponieważ agencje często mają dostęp do ofert, które nie były jeszcze publikowane w mediach, ponieważ pracodawcy decydują się na korzystanie wyłącznie z baz posiadanych przez agencje zatrudnienia.

Aps Profit Polska sp. Z o.O.
ul. Emilii Plater 14B/U1
71-635 Szczecin
+48 91 462 43 12
www.apsprofit.pl

Explore More

Od czego zacząć remont mieszkania

Od czego zacząć remont mieszkania

Od czego zacząć remont mieszkania: Remont mieszkania to wielkie przedsięwzięcie, które może przynieść wiele korzyści, ale także sporo stresu i trudności. Zanim przystąpisz do prac, ważne jest, aby dobrze się

Marketing prawników co wybrać

Marketing prawników co wybrać

Marketing prawników: co wybrać? W dzisiejszym cyfrowym świecie sukces zawodowy prawnika zależy w dużej mierze od skutecznej strategii marketingowej. Działalność marketingowa dla prawników staje się coraz bardziej istotna, ponieważ rynek

Drewno klejone

Drewno klejone

Drewno, jako materiał budowlany, towarzyszy ludzkości od czasów prehistorycznych. Dzięki swojej trwałości, łatwości obróbki i pięknemu wyglądowi, drewno zawsze było cenione przez różne kultury na całym świecie. W ciągu tysiącleci