Rusztowania to konstrukcja, która może być wykorzystywana do różnych prac budowlanych na dużych wysokościach. Jest to niewątpliwie niemały wydatek, dlatego należy go dobrze przemyśleć podejmując decyzję o zakupie. Przed dokonaniem zakupu należy zwrócić uwagę na kilka czynników, które mogą być bardzo ważne z praktycznego punktu widzenia.

Co to jest rusztowanie?

Jakie rodzaje rusztowań możemy wyróżnić? Jakie wymiary może mieć platforma? Czy rusztowania można stawiać na dowolnej wysokości? Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania, zapraszamy do zapoznania się z poniższymi artykułami, które z pewnością uspokoją czytelników.

Rusztowanie to popularna konstrukcja, która istnieje od setek lat. Umiejscowienie zmieniało się znacząco na przestrzeni wieków. Obecnie wykorzystywane są nie tylko do wznoszenia wysokich murów, ale również do renowacji elewacji i przestronnych wnętrz. Do niedawna rusztowania konstruowane były w całości z drewna. Co ciekawe, do tej pory materiał ten był używany jako powierzchnia platform, które pozwalają nam poruszać się po konstrukcjach.

Innymi słowy, rusztowanie składa się z wielu powtarzalnych elementów, które można wykorzystać niemal na każdym etapie realizacji indywidualnej inwestycji. Nadają się szczególnie do prac murarskich, wykończeniowych, instalacyjnych i konserwacyjnych na dużych wysokościach. W praktyce rusztowania mogą być wykorzystywane szerzej, w zależności od naszych potrzeb.

Wspomniane drewno to tylko jeden z użytych materiałów. W praktyce stosowane są również inne rozwiązania, takie jak aluminium, włókno szklane, panele drewnopochodne, stal ocynkowana.

Jakie rodzaje rusztowań możemy wyróżnić?

Rusztowania
Rusztowania

Wiemy już, czym tak naprawdę jest rusztowanie. Teraz warto wiedzieć więcej o rodzajach rusztowań. Jednym z kryteriów podziału jest metoda kotwienia. Następnie rozróżniamy ściany i rusztowania przyścienne. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z konstrukcją wolnostojącą, która nie przenosi obciążeń na ściany. W praktyce oznacza to, że działa tylko na ziemi. W przypadku rusztowań przyściennych obciążenie przenosi zarówno podłoże, jak i ściany.

Drugi dział zajmuje się głównie budową rusztowań. W tym kontekście rozróżniamy ramy, kozły, systemy, wsporniki, wsporniki i rusztowania profesjonalne. Każdy z nich ma nieco inne zastosowanie, czyli sprawdzi się w innych warunkach.

W zależności od sposobu aplikacji na uwagę zasługuje jeszcze jeden podział. Mowa o rusztowaniach stabilnych, czyli stałych i ruchomych. Cechą tego ostatniego jest to, że można go przenosić nawet po zainstalowaniu konstrukcji. Najczęściej są one wykonane z aluminium ze względu na niewielką wagę tego materiału.

Jakie wymiary może mieć platforma?

Rusztowanie może mieć różne rozmiary. W każdym przypadku dobierane jest inne rozwiązanie w zależności od naszych potrzeb. Dobierane są w taki sposób, aby zapewnić komfort pracy, a także wygodne i bezpieczne przechowywanie narzędzi czy materiałów budowlanych.

W pierwszej kolejności powinniśmy skupić się na szerokości. Ta wartość jest szczególnie ważna, jeśli chodzi o bezpieczeństwo pracowników. W końcu jedną z najważniejszych kwestii jest możliwość swobodnego mijania się. Gdybyśmy mieli wskazać najpopularniejsze szerokości, wymienilibyśmy kopie od 70 do 110 cm.

Ważna jest jednak sama długość. Nie da się zaprzeczyć, że im dłuższy jest pojedynczy most, tym krótszy będzie okres jego budowy. Wiąże się to jednak z większą wagą, przez co przenoszenie poszczególnych elementów jest praktycznie niemożliwe. Jednak długie platformy nie nadają się do rusztowań z zakrzywionymi ścianami i ciasnymi przestrzeniami między dwiema ścianami.

Czy rusztowania można stawiać na dowolnej wysokości?

Wspomnieliśmy o szerokości i długości platformy rusztowania w poprzednim akapicie. Warto jednak wspomnieć o jeszcze jednym wymiarze, który jest chyba najważniejszy, a mianowicie o wzroście. Najczęściej spotykana jest konstrukcja warszawska, która charakteryzuje się względną łatwością montażu i demontażu. Nie wspominając już o ciężarze komponentów — są one na tyle lekkie, że bez problemu poradzi sobie z nimi pracownik budowlany. Rusztowanie składa się z wielu stalowych rur, które są zespawane ze sobą, tworząc ramę – i ważą nie więcej niż 10 kg.

Należy jednak pamiętać, że na całkowitą wysokość rusztowania będzie miał wpływ sposób zakotwienia lub jego brak. W tym drugim przypadku budynek nie przekracza 5 metrów. Jeśli zdecydujemy się na budowę wyższych rusztowań, potrzebne będą dodatkowe kotwy. Można to zrobić za pomocą czterech odciągów na ziemi, co pozwala na wzniesienie rusztowania na wysokość do 8 metrów.

Explore More

Kursy na szefa kuchni

Kursy na szefa kuchni
2023-07-26 0 Comments 0 tags

Kursy na szefa kuchni to doskonalenie umiejętności w branży gastronomicznej. Branża gastronomiczna odgrywa kluczową rolę w życiu każdego człowieka. Codziennie ludzie na całym świecie korzystają z usług restauracji, barów i

Wypożyczalnia samochodów dostawczych

Wypożyczalnia samochodów dostawczych
2024-01-15 0 Comments 0 tags

W dzisiejszym zabieganym świecie mobilności odgrywa kluczową rolę. Niezależnie od tego, czy prowadzisz firmę, która potrzebuje dostarczyć produkty klientom, czy też planujesz przeprowadzkę do nowego miejsca, samochód dostawczy może okazać

Czy gaz pieprzowy jest bezpieczny

Czy gaz pieprzowy jest bezpieczny
2023-03-30 0 Comments 0 tags

Czy gaz pieprzowy jest bezpieczny – gaz pieprzowy to substancja, która jest produkowana w formie aerozolu lub płynu i zawiera kapsaicynę, związek chemiczny występujący naturalnie w papryce chili. W zależności