Wizyta u ortodonty – jak wygląda? Idealnie równe zęby i idealny uśmiech to marzenie wielu osób. Profesjonalne leczenie ortodontyczne z pewnością pomoże nam zrealizować to marzenie. Jak wyglądała pierwsza wizyta u ortodonty ortodonta24.com.pl? Co musimy o niej wiedzieć? Czy trzeba się jakoś specjalnie przygotować? Sprawdźmy to.
Nie ma się czego bać
Dla niektórych pacjentów decyzja o rozpoczęciu leczenia jest bezpośrednio związana z potrzebą przezwyciężenia strachu. Niestety, wiele osób zwleka z wizytą u dentysty tak długo, jak to możliwe. Wśród powodów naszego strachu wymieniamy między innymi wiedzę na temat procesu leczenia ortodontycznego oraz powielanie nietrafnych stereotypów. Dlatego musimy podkreślić, że nie powinniśmy bać się wizyty u ortodonty. Co więcej, im szybciej zdecydujemy się na leczenie, tym lepiej, bo proste zęby są nie tylko piękne, ale także bardzo, bardzo zdrowe. Każdy, kto rozważa potrzebę leczenia zgryzu, powinien wiedzieć, że krzywe zęby mogą prowadzić do ścierania zębów, odkładania się kamienia nazębnego, próchnicy lub innych poważnych chorób. Ich nieprawidłowe rozmieszczenie może również zniekształcać rysy twarzy, utrudniać oddychanie, uniemożliwiać normalne życie czy powodować poważne deficyty mowy. Wpływa to bardzo niekorzystnie na stan zdrowia i komfort psychiczny pacjenta, a tym samym obniża jakość samego życia.
Kiedy należy umówić się na wizytę u ortodonty?
Oczywiście, kiedy rozważamy wizytę u dentysty, mamy swoje powody. Przed pierwszym spotkaniem z ortodontą warto zastanowić się nad powodem i celem naszej wizyty. Tym samym lekarz będzie znał wszystkie nasze oczekiwania wobec zabiegu i tym samym wskaże nam właściwy sposób rozwiązania problemu. Dorośli odwiedzają ortodontę z różnych powodów. Głównie kwestia estetyczna. Każdy chce mieć jednocześnie piękny uśmiech i proste zęby. Jednak w niektórych przypadkach wada zgryzu może również odbić się na zdrowiu pacjenta i niestety powodować u niego dyskomfort. Leczenie ortodontyczne odbywa się wtedy ze względów medycznych. Jakie są główne wskazania do leczenia ortodontycznego u dorosłych? Jest to zaburzenie mowy, zgrzytanie zębami, nieprawidłowe ustawienie zębów, krzywy zgryz, skierowanie do dentysty lub planowane leczenie odtwórcze.
Pierwsza wizyta u ortodonty
Wizyta u ortodonty po raz pierwszy jest zawsze bardzo pouczająca. Jego celem jest ocena samej wady zgryzu. Wszystkie badania wykonywane na pierwszej wizycie są całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne, a każda wizyta trwa około pół godziny. Podczas sesji ortodonta przeprowadzi z nami rozmowę, aby zrozumieć nasze obawy i oczekiwania co do leczenia. Po rozmowie ortodonta przeprowadzi standardowe badanie. Sprawdza nasze stawy szczękowe, szerokość szczęki, stan naszych zębów, a nawet sposób w jaki oddychamy i połykamy. Kolejnym krokiem jest diagnoza. Diagnostyka pozwala zidentyfikować wszelkie nieprawidłowości. Obejmuje wykonanie odlewów gipsowych ukąszeń i prześwietleń. Ortodonta użyje tych testów do wykonania wszystkich pomiarów. Uzyskane w ten sposób dane zostaną oczywiście odnotowane w dokumentacji medycznej pacjenta. Ich analiza może potrwać kilka dni. W związku z tym wszelkie szczegółowe informacje otrzymamy podczas naszej następnej wizyty. Oczywiście nie musimy długo czekać. Przeważnie po tych kilku dniach mamy kolejną wizytę poświęconą analizie wszystkich testów. Z pewnością zadowolą nas szybkie terminy i szybkie osiąganie wymarzonych celów.
Czy muszę się przygotowywać do wizyty u dentysty?
Najpierw zastanówmy się, jakie są powody naszych wizyt i określmy, co mamy nadzieję osiągnąć dzięki leczeniu ortodontycznemu. Jeśli masz wyniki badań z poprzednich zabiegów, koniecznie zabierz je ze sobą. Mówimy o tomografii 3D lub RTG jamy ustnej. Na koniec porozmawiajmy o rzeczach oczywistych. Przed wizytą u ortodonty należy zadbać o higienę jamy ustnej. Dokładne szczotkowanie, nitkowanie i płukanie jamy ustnej to podstawa. Jak widać powyżej, nie musimy się bać pierwszej wizyty u ortodonty. Nic nie zaszkodzi. Nadszedł czas, aby zrobić pierwszy krok w kierunku pięknego uśmiechu, poprawy samopoczucia i zdrowych zębów. Ortodonta na pewno nam w tym pomoże. Jak znaleźć dobrego ortodontę? Do ortodonty najczęściej trafiamy z polecenia dentysty. Wtedy mamy pewność, że ortodonta będzie dobrym specjalistą. Zazwyczaj ortodonta i dentysta to zespół dwuosobowy. Dzięki temu uzupełniają się i potrafią wspólnie działać na korzyść pacjenta. W tej sytuacji obie strony są zadowolone. Tak to powinno wyglądać. Nie ma innego wyboru. O nasz uśmiech zadba dobry ortodonta i dentysta.