Kremacja zwierząt: zgodnie z obowiązującymi przepisami sanitarnymi i weterynaryjnymi nie można grzebać zwierząt na własnej działce. Cmentarze dla zwierząt są stosunkowo drogie i nie każdemu podobają się pod względem estetycznym. Rozwiązaniem zagadki pochówku naszych ukochanych zwierząt domowych są krematoria dla zwierząt. Urny z prochami zwierząt możemy legalnie przechowywać w mieszkaniach lub zakopywać w ogródkach. Jednak w przypadku masowej kremacji pochówek musi odbyć się na cmentarzu cmentarzu zwierząt.

Przepisy higieniczne dotyczące chowania zwierząt

Zwłoki zwierząt stanowią poważne zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne. Może spowodować zatrucie wód gruntowych. Z tego powodu nie tylko zwierzęta, ale i ludzie nie mogą być chowani na prywatnych posesjach w Polsce i większości innych krajów. Ustawa o zapobieganiu i zwalczaniu chorób zakaźnych człowieka z 2008 r. (Dz. U. 234 nr 234 poz. 1570) zobowiązuje właścicieli zwierząt do usuwania zwłok zwierząt z ich posesji.

Obowiązek ten nie zależy od rodzaju zwierzęcia ani jego wielkości. W praktyce oznacza to przekazanie zwłok zwierzęcych firmom specjalizującym się w zwłokach zwierzęcych. Zwykle obowiązek ten wypełniają lekarze weterynarii, którzy mają wieloletnią współpracę z daną firmą poprzez podpisanie z nią umowy o stałej współpracy. Zwłoki zwierząt mogą być również usuwane przez gminy. Jeśli zwierzę zginie poza terenem posesji (np. w wypadku drogowym), ciało można usunąć, powiadamiając ochronę.

Oczywiście pozbycie się zwłok zwierzęcych jest usługą płatną, a koszt zależy od wagi zwierzęcia – zwykle jest nieco niższy niż koszt kremacji zwłok w krematorium dla zwierząt. Jeśli ciało jest kremowane w krematorium dla zwierząt, legalne jest zakopanie urny w ogrodzie bez żadnego zagrożenia dla zdrowia i środowiska. Nie ma prawa zabraniającego trzymania w domu urn z prochami – jednak rozsypywanie prochów w Polsce jest nielegalne.

Co zrobić z martwymi ciałami psów i kotów?

Kremacja zwierząt
Kremacja zwierząt

Często traktujemy psy i koty domowe jak członków rodziny i czujemy się z nimi emocjonalnie związani. Tak więc prawny wymóg pozbycia się ich ciał wydaje nam się bezdusznym rozwiązaniem. Prawo zezwala jednak na chowanie zwierząt na specjalnych cmentarzach. Kremacja zwierząt animaleden.pl/kremacja-zwierzat-gorzow-wielkopolski/ nie jest w tym przypadku wymagana, ale zazwyczaj cena umieszczenia urny na cmentarzu jest niższa niż pochówku w ziemi. Musimy pamiętać, że często nie mamy zbyt wiele czasu na podjęcie decyzji, co zrobić z padliną zwierzęcia.

Śmierć zwierzęcia jest często nagłym zdarzeniem, a gabinet weterynaryjny zazwyczaj przechowuje tuszę w specjalnej lodówce krócej niż jeden dzień. Niektórzy właściciele zwierząt domowych (zwłaszcza jeśli dochodzi do śmierci zwierząt bez opieki weterynaryjnej) decydują się na nielegalne chowanie psów i kotów w ogrodach lub lasach. Takie zachowanie jest karane wysokimi grzywnami i koniecznością zapłaty za odkopanie zwierząt. Możemy liczyć na niezadowolenie sąsiadów i możliwość zgłoszenia sprawy na policję – tak, zatrucie wód podziemnych trupim jadem jest realnym zagrożeniem dla zdrowia (zwłaszcza tam, gdzie są studnie i szamba).

Krematoria zwierząt: indywidualna i zbiorowa kremacja

Kremacja jest bardziej humanitarnym rozwiązaniem niż utylizacja zwłok zwierzęcych. Warto wiedzieć, że w przypadku unieszkodliwiania spalane są również zwłoki zwierząt – są one jednak spalane wraz z odpadami weterynaryjnymi w zwykłych spalarniach. Usługi świadczone przez typowe krematorium dla zwierząt to zazwyczaj kremacje indywidualne lub grupowe.

Masowa kremacja jest tańsza – polega na spaleniu ciała zwierzęcia z ciałami innych zwierząt i zakopaniu go we wspólnym grobie. W przypadku masowej kremacji prochów zwierząt nie można później odzyskać i należy je pochować na cmentarzu dla zwierząt. Jednak indywidualne kremacje są również możliwe w krematoriach dla zwierząt. Jest droższa, ale daje możliwość osobnego pochówku w osobnym grobie na cmentarzysku dla zwierząt lub możliwość przekazania urny właścicielowi zwierzęcia. W obu przypadkach koszt usługi uzależniony jest od wagi zwierzęcia i nie jest bardzo drogi – nie więcej niż 1000 zł za samego dużego psa. Wiele krematoriów oferuje również możliwość bezpłatnej kremacji psów przewodników. W krematoriach zwierząt diamenty syntetyczne są często również wytwarzane z popiołów lub sierści zwierzęcej.

Każde krematorium dla zwierząt oferuje również usługi transportowe. Nie jest konieczne umieszczanie zwłok w zamrażarce weterynaryjnej: bezpośredni odbiór zwłok od właścicieli następuje zwykle w ciągu 24 godzin (lato) lub dwóch dni (zima).

Explore More

Serwis samochodowy w Szczecinie

Serwis samochodowy w Szczecinie
2024-02-13 0 Comments 0 tags

Serwis samochodowy w Szczecinie to profesjonalna opieka nad Twoim pojazdem. Motoryzacja to nie tylko pasja, lecz także odpowiedzialność. Każdy kierowca wie, że regularna konserwacja i serwis samochodu to klucz do

Jakie są cechy prawnika medycznego?

Jakie są cechy prawnika medycznego?
2022-11-22 0 Comments 0 tags

Jakie są cechy prawnika medycznego? Bardzo dużo osób szuka właśnie tego typu specjalisty… a więc co powinien mieć dobry prawnik medyczny? Jakie są jego główne zalety? Jakie usługi świadczą ci

Biura rachunkowe Łódź

Biura rachunkowe Łódź
2024-02-29 0 Comments 0 tags

Współpraca z profesjonalnym biurem rachunkowym to kluczowy element sukcesu dla wielu przedsiębiorstw. Szczególnie w Łodzi, gdzie biznes rozwija się dynamicznie, wybór odpowiedniego partnera do prowadzenia spraw finansowych może mieć istotne