Ośrodki leczenia alkoholizmu, zwłaszcza państwowe, są przepełnione. Dowodzi to, że alkoholizm jest problemem społecznym. Z alkoholizmem zmagają się ludzie w każdym wieku, bez względu na wykonywany zawód czy status materialny. Jak leczy się alkoholizm? Należy zauważyć, że alkoholizm często wymaga specjalistycznej pomocy. Oczywiście terapia alkoholowa nie zawsze musi odbywać się w miejscu takim jak ośrodek odwykowy. Niekiedy wystarcza pacjentom leczenie ambulatoryjne.
Jak przebiega ambulatoryjne leczenie alkoholizmu?
Jak zaznaczono na wstępie, zamknięta terapia alkoholowa nie zawsze jest konieczna. Czasami poradnia leczenia alkoholizmu i współuzależnienia może zapewnić wystarczającą pomoc. Jednak zanim rozpoczniesz leczenie alkoholizmu, musisz zrozumieć problem. Jeśli dotyczy nas uzależnienie od alkoholu, warto zastanowić się nad naszym nastawieniem do alkoholu. Może zbyt często po niego sięgamy i jemy w dużych ilościach. Problematyczne są również sygnały takie jak przerwy w oglądaniu filmów, agresja pokonsumpcyjna, zaspokajanie głodu alkoholowego za wszelką cenę. Aby móc skorzystać ze skutecznego leczenia, pacjent musi być świadomy problemu.
Ale co, jeśli to nie my jesteśmy uzależnieni, ale ludzie wokół nas? Wtedy nie pozostaje nam nic innego jak wesprzeć osoby uzależnione. Należy to jednak robić w sposób przemyślany i odpowiedzialny. W żadnym wypadku nie należy obwiniać użytkowników narkotyków za ich chorobę. Wywoływanie bójki i udział w bójce spowodowanej przez narkomana jest niedopuszczalne. Może to prowadzić do agresywnych zachowań użytkowników narkotyków, co zawsze wiąże się z potencjalnym zagrożeniem dla zdrowia i życia. Jeśli wiemy, że mamy problem z alkoholem, lub jeśli uda nam się powiadomić o tym otoczenie, należy rozpocząć leczenie. Możesz z powodzeniem uczestniczyć w spotkaniu Anonimowych Alkoholików. W międzyczasie możesz również odwiedzić terapeutę uzależnień w celu leczenia https://odoklinika.pl/terapia-uzaleznien-poznan/. Psychoterapia alkoholowa z pewnością uświadamia nam wiele ważnych kwestii. Nauczy nas też, jak radzić sobie z pokusami, w tym z najgorszymi pokusami związanymi z piciem.
Leczenie Alkoholizmu w Ośrodku Zamkniętym
Ambulatoryjna terapia alkoholowa nie zawsze jest wystarczająca. W przypadku ciężkiego uzależnienia konieczne może być leczenie w ośrodku zamkniętym. Jak wygląda blokowa terapia alkoholizmu? Pierwszym etapem jest zatem detoks alkoholowy. Konieczne jest usunięcie wszelkich śladów alkoholu z organizmu osoby uzależnionej. W przeciwnym razie leczenie może się nie powieść. Detoksykacja organizmu odbywa się pod okiem doświadczonych lekarzy i psychiatrów. Równoważy również poziom elektrolitów w organizmie pacjenta.
Leczenie alkoholizmu to także terapia, w tym terapia grupowa i terapia indywidualna. Ośrodek zamknięty dla alkoholików to miejsce, w którym pacjenci mogą znaleźć wsparcie nie tylko wśród personelu medycznego, ale także innych pacjentów. W terapii grupowej dzielą się sposobami radzenia sobie z głodem alkoholu. Podczas indywidualnej sesji z terapeutą możesz porozmawiać o swoich zmaganiach. Może uda nam się opracować nowe, bezpieczne sposoby radzenia sobie z własnymi uzależnieniami. Jeśli to nie my leczymy się w ośrodku, ale ktoś nam bliski, pamiętajmy, aby go wesprzeć. Możesz zdecydować się na wizytę u lekarza, ale tylko za zgodą lekarza. Czasami, aby leczenie zakończyło się sukcesem, zaleca się odseparowanie od rodziny.
Agencja państwowa czy prywatna?
Wielu uzależnionych i współuzależnionych zastanawia się, czy lepiej zdecydować się na leczenie w państwowym ośrodku czy zamkniętym prywatnym ośrodku dla alkoholików. Nie sposób udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Oba rozwiązania mają pewne zalety i wady. Jeśli chodzi o centrum krajowe, czasami trudno jest się tam dostać. Ponadto ośrodki te są często przepełnione. Nie ma wątpliwości, że w ośrodku publicznym nie będziesz miał takiej opieki, jak w ośrodku prywatnym. Prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu jest zdecydowanie wygodniejszy. Personel jest bardziej uważny na pacjentów, ponieważ ośrodki rzadko są przepełnione.
Jednak prywatna terapia alkoholowa niewiele różni się od terapii alkoholowej prowadzonej w państwowej placówce. Tutaj pacjent przechodzi również detoksykację, która często jest bardzo nieprzyjemna. Jednak w ośrodkach prywatnych zabiegi mogą być wykonywane częściej. Często pacjenci mają również możliwość uczestniczenia w ciekawych warsztatach lub ciekawych formach terapii zajęciowej. Obejmują one lekcje rysunku i tańca. Centra krajowe są często zlokalizowane w atrakcyjnych wizualnie lokalizacjach. Pacjenci mogą wyciszyć się, jeśli są z dala od zgiełku miasta. Kontakt z naturą bardzo pomógł alkoholikowi w walce z nałogiem.
Odoklinika esperal Poznań |
Lęborska 47 |
60-431 Poznań |
515008059 |
www.odoklinika.pl |