Palce młotkowate – jakie odciążenia wybrać? Do gabinetów podologicznych zgłaszają się pacjenci z różnymi problemami, zlokalizowanymi w obrębie stóp, paznokci i palców. Mogą to być infekcje i schorzenia oraz urazy mechaniczne, jak również deformacje. Te występujące w obrębie stóp mogą być bardzo różne, co więcej spowodowane rozmaitymi czynnikami, zarówno zewnętrznymi, jak i wewnętrznymi. Zadaniem podologa jest odpowiednie ich zdiagnozowanie oraz dopasowanie właściwej drogi leczenia, na przykład przy użyciu specjalnych odciążeń. 

Czym są palce młotkowate?

Jedną z często występujących deformacji są tak zwane palce młotkowate. Schorzenie to objawia się charakterystycznym wygięciem, zakrzywieniem palców w kierunku podeszwy stopy. Deformacja widoczna jest najczęściej w palcach od drugiego do czwartego, rzadziej obejmuje najmniejszy palec i prawie nigdy największy. 

Palce młotkowate – przyczyny

Palce młotkowate wyginają się w charakterystyczny sposób na skutek stałego przykurczu zgięciowego, mającego miejsce w stawach międzypaliczkowych. Pośrednich przyczyn powstania tej deformacji może być kilka. Przede wszystkim młotkowatość palców bywa następstwem innego schorzenia natury podologicznej, jakim jest paluch koślawy. Nienaturalnie wykrzywiony duży palec u nogi spycha jeden lub kilka kolejnych palców do równie nieprawidłowej i niezdrowej pozycji. Nierzadko przyczyną deformacji jest także noszenie zbyt małego, uciskającego palce obuwia, ale także butów niskiej jakości o nieodpowiednim podparciu stopy, takich jak japonki czy balerinki. Tego typu buty, nieposiadające odpowiedniej, amortyzującej stopę podeszwy, wymuszają jej nienaturalne napięcie. Napinamy mięśnie całej stopy i palców, aby nie dopuścić do zsunięcia się niestabilnego buta. Wskutek tego palce ustawiane są w pozycji zgięciowej, co przy regularnym i długotrwałym powtarzaniu się może doprowadzić do niezdrowej i niewygodnej deformacji. 

Na pojawienie się problemu palców młotkowatych narażone są również osoby pracujące fizycznie, wykonujące obowiązki zawodowe w pozycji stojącej, nadmiernie obciążające stopy, ale także osoby otyłe. 

Polecamy:

Leczenie palców młotkowatych

Mimo iż w pierwszych etapach rozwoju schorzenia, palce młotkowate nie są deformacją szczególnie utrudniającą życie, z czasem ich uciążliwość zaczyna narastać. W zaawansowanym stadium schorzenia mogą pojawić się także trwałe i bolesne stany zwyrodnieniowe, które w znacznym stopniu utrudniać będą codzienne funkcjonowanie. Dlatego też bardzo ważne jest, aby w przypadku zauważenia pierwszych oznak deformacji niezwłocznie zgłosić się do specjalisty podologa.  

W gabinecie podologicznym specjalista najpierw dokładnie obejrzy nasze palce i stopę, zbada ich stan, a także przeprowadzi krótki wywiad, mający na celu poznanie wszystkich możliwych okoliczności i przyczyn pojawienia się problemu. Następnym krokiem jest dopasowanie odpowiedniego odciążenia ortopedycznego, które pozwoli na stopniową poprawę pozycji palców i znaczne ułatwienie funkcjonowania pacjentowi. 

Palce młotkowate – jakie odciążenia wybrać?
Palce młotkowate – jakie odciążenia wybrać?

Odciążenia na palce młotkowate wykonywane są najczęściej z nowoczesnych materiałów, które jednocześnie dopasowują się do stopy i wymuszają poprawę jej ukształtowania. Odciążenia te tworzy się z innowacyjnego żelu, lekkiego i bardzo odpornego na codzienne, intensywne użytkowanie. Ochraniacz zakłada się na spodnią część stopy w miejscu pomiędzy poduszką a końcówkami palców. W ten sposób lekko wypycha końcówki palców, zmuszając je do powolnej lecz sukcesywnej zmiany pozycji. Jednocześnie odciążenie pozwala na zmniejszenie nacisku na palce, w przypadku nadwagi pacjenta lub współwystępowania innych schorzeń, jak deformacje stóp czy paluch koślawy. 

Odciążenia na palce młotkowate powinny odznaczać się wysoką jakością wykonania, z użyciem odpowiednich materiałów, ale także właściwym poziomem bezpieczeństwa. Należy więc wybierać produkty testowane dermatologicznie, posiadające odpowiednie atesty lub certyfikaty, poświadczające ich klasę. 

Bardzo ważne jest również, aby wybrany ochraniacz posiadał odpowiedni kształt i dobrze dopasowany do stopy pacjenta rozmiar. Korzystanie z dobrze dobranego ochraniacza powinno być łatwe i komfortowe. Aby mieć absolutną pewność, że korzystamy z niego odpowiednio, a co za tym idzie, stosowanie go może przynieść pożądane efekty, warto regularnie zgłaszać się na wizyty kontrolne u swojego podologa. Specjalista ten powinien poinstruować pacjenta na temat prawidłowego zakładania i noszenia obciążenia, ale również właściwej profilaktyki, która pozwoli zminimalizować ryzyko ponownego wystąpienia problemu. 

Aby nie dopuścić do powrotu lub nasilenia się schorzenia, należy unikać noszenia słabej jakości obuwia bez odpowiedniego podparcia, ale także butów zbyt małych i ciasnych. Warto regularnie wykonywać również ćwiczenia ortopedyczne, mające na celu odciążenie i rozluźnienie przykurczonych palców. 

Explore More

Medycyna estetyczna Warszawa

Medycyna estetyczna Warszawa
2023-05-11 0 Comments 0 tags

Medycyna estetyczna Warszawa – sekret piękna w sercu stolicy: Warszawa, stolica Polski, to nie tylko miejsce o bogatej historii i kulturalnym dziedzictwie, ale również centrum medycyny estetycznej na najwyższym poziomie.

Szczecin rehabilitacja

Szczecin rehabilitacja
2023-04-05 0 Comments 0 tags

Szczecin rehabilitacja to zespół różnych działań medycznych, terapeutycznych i rehabilitacyjnych, które są oferowane w Szczecinie, mieście położonym w północno-zachodniej Polsce. Szczecin rehabilitacja jest przeznaczona dla osób, które doznały urazów, chorób

Kurzajki Warszawa

Kurzajki Warszawa
2024-03-25 0 Comments 0 tags

Kurzajki Warszawa – słowa te mogą wywoływać niepokój u wielu mieszkańców stolicy poszukujących skutecznych metod pozbycia się tego uciążliwego problemu skórnego. Kurzajki, choć powszechne i zazwyczaj niegroźne, mogą być przyczyną