Nauka gry na pianinie – co warto wiedzieć? Słuchanie muzyki ma pozytywny wpływ na ludzi: uspokaja, poprawia nastrój, a czasem motywuje do działania. Aktywne muzykowanie może dać jeszcze więcej satysfakcji. Jak każda umiejętność, gra na instrumencie zajmuje dużo czasu, ale ten czas zdecydowanie można uznać za produktywny. Nie bez powodu fortepian jest jednym z najpopularniejszych instrumentów do nauki.
Jakie są korzyści z nauki gry na pianinie? Jak wyglądał proces nauczania tego instrumentu? Jak to jest nauczyć się każdej piosenki na pianinie? Zachęcam do przeczytania poniższego artykułu, który pozwoli czytelnikowi poznać odpowiedzi na postawione pytania.
Jakie są korzyści z nauki gry na pianinie?
Nie od dziś wiadomo, że nauka gry na pianinie https://artyz.pl/nauka-gry-na-pianinie-fortepianie-szczecin/ rozwija koordynację całego ciała i bardzo pozytywnie wpływa na pracę mózgu. Wczesne rozpoczęcie przygody z muzyką sprawia, że dzięki regularnej praktyce dziecko staje się bardziej zorganizowane i łatwiej zapamiętuje wiele informacji. Co więcej, młody muzyk wykazał się logicznym myśleniem, gdyż gra na instrumencie wpływa na większy przepływ impulsów nerwowych w mózgu. Dodatkowo dźwięk pianina się relaksuje, a gracz nabiera nowej pasji.
Jak wygląda proces nauki gry na pianinie?
Każdy początkujący pianista powinien od samego początku określić, co chce w danym momencie osiągnąć. W tym celu warto zasięgnąć porady doświadczonego nauczyciela, a nawet całkowicie zdać się na jego pomoc. Cele te różnią się w zależności od wieku uczniów. Dla przedszkolaków i przedszkolaków najważniejsze jest umuzykalnienie, czyli uwrażliwienie na piękno muzyki. Nauczyciele starają się uczyć dzieci rozróżniania kontrastów, takich jak wesołe lub smutne melodie, głośne lub ciche, żywe lub spokojne. Dzięki temu dziecko stopniowo poznaje emocje, jakie powinna przekazywać muzyka. Oczywiście jednocześnie nauczyciel wprowadzi poprawne ruchy rąk, palcowanie czy zapis nutowy, ale głównym założeniem wczesnej nauki jest zachęcenie do dalszej nauki sztuki muzycznej.
Nauczyć się grać na pianinie
Kiedy nastolatki uczą się gry na pianinie https://artyz.pl/nauka-gry-na-pianinie-fortepianie-bydgoszcz/, najtrudniejszym zadaniem dla nauczycieli jest zachęcenie ich do regularnej samodzielnej pracy. Po każdych zajęciach – napraw, napraw i jeszcze raz napraw. W końcu gra na pianinie to mechaniczny proces uczenia się dobrych nawyków, więc powtarzanie jest bardzo ważne. Dorośli natomiast wykazywali się większą świadomością w większości sytuacji, więc też szybciej przyswajali symbole.
Z drugiej strony trudniej im wygodnie ułożyć ręce podczas gry. Oczywiście zależy to od indywidualnych zdolności, ale pewne połączenia nerwowe powstają dopiero w młodym wieku. A więc – im wcześniej zaczniesz naukę gry na pianinie, tym łatwiej będzie Ci lepiej koordynować pracę rąk. Warto również wspomnieć o niezwykle ważnym aspekcie uczenia się, jakim jest motywacja. Znane piosenki są chętniej odtwarzane niezależnie od wieku. Melodie śpiewane w rodzinie lub słyszane w radiu są łatwiejsze do zapamiętania.
Ucząc się grać je na pianinie, szybciej kojarzymy dźwięk dobrych nut, dzięki czemu wiemy, jaki jest nasz ostateczny cel. Skoro wspomnieliśmy o początkujących w każdym wieku, powinniśmy wspomnieć również o profesjonalnych pianistach. Jeśli mówimy o edukacji formalnej, pianista przechodzi przez dwanaście lat szkoły muzycznej, zakończonej egzaminem i dyplomem drugiego stopnia. Kształcenie ustawiczne należy do Konserwatorium lub Akademii Muzycznej i można przejść kolejno do stopnia licencjata (trzy lata studiów) i magistra sztuki muzycznej (po dwóch latach). Nie zmienia to jednak faktu, że nie potrzeba lat wymagającej szkoły, aby cieszyć się muzyką i występami na wysokim poziomie. Wielu profesjonalnych muzyków osiągnęło sukces dzięki swojej pracy i pasji!
Jak wygląda proces uczenia się każdego utworu na fortepian?
Wzorce uczenia się dla każdej piosenki wyglądają bardzo podobnie i wynikają ze sposobu, w jaki działa ludzka pamięć. Można go podzielić na cztery etapy. Pierwszy z nich zaczyna się od podjęcia decyzji o nauce np. konkretnej piosenki. Słuchamy go wiele razy i poznajemy jego brzmienie dla czegoś zupełnie nowego. Położyliśmy nasze notatki na stole – wszystkie znaki były nam zupełnie obce i rozpoczęliśmy długi i żmudny proces ich rozszyfrowywania i powtarzania w nieskończoność.
W miarę jak przechodzimy do kolejnego etapu, nuty zaczynają wyglądać znajomo, układamy cały utwór w poszczególne utwory, zauważamy elementy, które są do nich wspólne lub różne. Jeszcze nie jestem pewien, ale możemy już zagrać w całą grę. Stajemy się lepsi i płynniejsi, dopóki nie możemy odtworzyć utworu z pamięci. Potem niestety przychodzi trzeci i najtrudniejszy etap.
Wszystko, czego nauczyliśmy się do tej pory, wydaje się przemykać nam przez palce i umysł, a umiejętności cofają się. Jest to całkowicie naturalne, ale w tym momencie łatwo się zniechęcić i przestać uczyć. Kiedy jednak nie zniechęcamy się i nie poświęcamy trochę czasu na powtórkę, nagle piosenka jest w pełni nauczona. Gdy nic nie rozprasza gracza, radość z gry na pianinie jest najwyższa.
Artyz Szczecin nauka gry na instrumentach |
Mieszka I 62 |
71-011 Szczecin |
882077000 |
www.artyz.pl |