Co leczy miód z nawłoci – zależy Ci na tym, by nie chorować w okresie jesienno-zimowym? W tym celu zamierzasz spożywać odpowiednie miody? Ta odmiana jest bardzo polecana przez ekspertów. Jak powstaje miód z nawłoci? Czym się cechuje? Jakie ma właściwości? Już teraz możemy uchylić rąbka tajemnicy, że pozytywnych walorów nie brakuje!

Miód z nawłoci: z czego powstaje?

Tak naprawdę słyszysz… pierwszy raz w życiu o takim rodzaju tego produktu? Faktem jest, że miód z nawłoci nie jest aż tak bardzo popularny. To jednak nie oznacza, że nie warto go spożywać. Wręcz przeciwnie! Trzeba już na wstępie wyjaśnić, że miód z nawłoci powstaje z nektaru nawłoci pospolitej. Co ciekawe, ta roślina ma także inne określenia, które chyba bardziej zapadają w pamięć (złota rózga lub mimoza). Nawłoć pospolita przeważnie występuje na terenie województw małopolskiego i podkarpackiego. Niektórzy rolnicy (jeśli ktoś się na tym nie zna) mogą ją uznać za… chwast. Wszak nawłoć pospolita to żółta roślina, która porasta łąki. Może zatem być pomylona z rozmaitymi chwastami.

Co jeszcze jest tutaj ważne? Nawłoć pospolita ma bardzo uniwersalne właściwości. Biorąc pod uwagę nie tylko pszczelarzy (którzy potem zbierają miód), ale także same… pszczoły. O co tutaj chodzi? Opisywana roślina kwitnie na przełomie sierpnia i września. Ten stan trwa w sumie aż do późnej jesieni. Niekiedy nawłoć pospolita kwitnie nawet do pierwszych przymrozków. Tak jak wspominaliśmy, ta roślina bardzo przydaje się w kontekście pszczół. Wszystko jest natomiast spowodowane tym, że dzięki niej owady mogą przetrwać zimę. Zadaniem pszczelarzy jest pozostawienie pewnej części zbiorów w formie pokarmu dla pszczół na zimę.

Dlatego miód z nawłoci z Moje Miody https://mojemiody.pl/pl/c/Miod-Nawlociowy/25 jest generalnie znacznie mniej popularny niż chociażby inne rodzaje. Wynika to po części z tego, że jest po prostu rzadziej sprzedawany. Warto wspomnieć o pewnym paradoksie. Ta roślina ma najintensywniejszy okres kwitnienia, gdy pszczoły zaczynają zimowe przygotowania. Pszczelarze powinni zatem zadbać o późne dokarmianie tych owadów. Jest to zaś obligatoryjne, jeśli zależy im potem na uzyskaniu miodu z nawłoci.

Charakterystyka miodu z nawłoci

Co leczy miód z nawłoci

Ten rodzaj miodu posiada wiele istotnych cech, które pozwalają go bardzo szybko zidentyfikować. Szczególnie przez osoby, które od lat „siedzą” w tej branży. Miód z nawłoci m.in. znakomicie smakuje. Przy okazji ma wiele właściwości leczniczych (o których więcej dowiesz się z dalszej części dzisiejszego artykułu). Dobry smak powoduje, że ludzie coraz chętniej po niego sięgają. Na skutek tego można zadbać o lepsze funkcjonowanie organizmu. Ten produkt wyróżnia się jasnożółtą barwą.

Eksperci od tej tematyki zaznaczają, że tutaj proces krystalizacji następuje bardzo szybko. Na czym on zaś polega? Chodzi o zamianę tak zwanej patoki w krupiec, czyli substancji płynnej w stałą. Ten proceder ma wpływ na zmianę koloru. Początkowo miód z nawłoci jest jasnożółty. A później barwa staje się jeszcze nieco jaśniejsza. Walory smakowe są doceniane nawet przez najbardziej wybredne osoby. Warto zaznaczyć, że po krystalizacji miód z nawłoci cały czas dobrze smakuje, chociaż można wyczuć delikatną gorycz. Nie ma ona jednak zbyt dużego znaczenia, jeśli chodzi o finalne odczucia. Jaki jest zapach? Także przyjemny. Można pokusić się o stwierdzenie, że woń przypomina zapach samych kwiatów nawłoci.

Liczne właściwości lecznicze

Szukasz alternatywnych metod leczenia? Masz rozmaite kłopoty zdrowotne? Nie chcesz natomiast faszerować się drogimi lekami, które przy okazji mają mnóstwo skutków ubocznych? A może masz zamiar działać prewencyjnie? W takim razie miód z nawłoci powinien znaleźć się w Twojej domowej spiżarni. Ten produkt jest szczególnie polecany w przypadku leczenia stanów zapalnych układu moczowego. Dzięki niemu można szybciej poradzić sobie np. ze skąpomoczem (chodzi natomiast o schorzenie, w ramach którego człowiek wydala na dobę relatywnie małe ilości moczu).

Kiedy jeszcze warto zastanowić się nad takim produktem? Eksperci od alternatywnych metod leczenia zauważają, że miód z nawłoci to pomocne rozwiązanie w aspekcie zwalczania rozmaitych zakażeń. Dzięki temu produktowi można wspierać leczenie ran i owrzodzeń. To nie wszystko. Miód z nawłoci posiada w składzie wiele substancji odżywczych. Mają one zaś za zadanie poprawiać ukrwienie narządów wewnętrznych, jak i kończyn dolnych. Ważną rolę odgrywa także rutyna. Wszystko dlatego, że ta substancja uszczelnia naczynia krwionośne. W składzie miodu z nawłoci znajduje się też kwercetyna. Ten składnik cechuje się właściwościami przeciwzakrzepowymi i przeciwzapalnymi.

Dlaczego jednak o tym wspominamy? Na tej podstawie można wywnioskować, że opisywany dzisiaj miód bardzo korzystnie wpływa na odpowiednie wartości ciśnienia tętniczego krwi. Okazuje się, że stosowanie tego produktu może przyczynić się również do poprawy działania mięśnia sercowego. Sama nawłoć pospolita jest zaś stosowana jako chociażby składnik herbat ziołowych, które uspokajają i działają dobrze w kontekście redukowania stresu.

Explore More

Balon żołądkowy

Balon żołądkowy

Balon żołądkowy to nowoczesna metoda wspomagania leczenia otyłości, która zdobywa coraz większą popularność na całym świecie. Jest to mało inwazyjny zabieg polegający na umieszczeniu balonu w żołądku pacjenta, co ma

Witamina C

Witamina C

Witamina C – nazywana także kwasem askorbinowym, to organiczny związek chemiczny z grupy polihydroksykwasów. Jest to jedna z najważniejszych substancji dla organizmu człowieka, ponieważ jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania wielu

Kurzajki Warszawa

Kurzajki Warszawa

Kurzajki Warszawa – słowa te mogą wywoływać niepokój u wielu mieszkańców stolicy poszukujących skutecznych metod pozbycia się tego uciążliwego problemu skórnego. Kurzajki, choć powszechne i zazwyczaj niegroźne, mogą być przyczyną