Automatyka przemysłowa w zarządzaniu produkcją (MES): system zarządzania produkcją (MES) to złożony, dynamiczny system oprogramowania, bazujący na automatyce przemysłowej który kontroluje, śledzi, dokumentuje i zarządza procesem produkcji towarów od surowców po gotowe produkty. Tworząc warstwę funkcjonalną między systemem planowania zasobów przedsiębiorstwa (ERP) a systemem zarządzania procesami, MES zapewnia przedsiębiorcom dane, których potrzebują, aby poprawić wydajność linii produkcyjnej i zoptymalizować produkcję.

Zadania automatyki przemysłowej w zarządzaniu produkcją

System zarządzania produkcją może poprawić produktywność i rentowność zakładu produkcyjnego dowolnej wielkości, zapewniając opartą na informacjach kontrolę procesu produkcyjnego. Jest to szczególnie ważne w branżach, takich jak farmaceutyka, żywność i napoje, sprzęt medyczny lub biotechnologia, ponieważ firmy z tych branż muszą przestrzegać surowych przepisów dotyczących identyfikowalności produktów. Muszą zapewnić, że istnieją odpowiednie procedury wytwarzania produktów zgodnych z wymaganiami, że procedury te są udokumentowane oraz że wytworzone produkty można w razie potrzeby łatwo wycofać.

System zarządzania produkcją połączony z elementami automatyki przemysłowej jest niezbędny do zapewnienia optymalnej wydajności w dzisiejszym konkurencyjnym i szybko zmieniającym się środowisku produkcyjnym. Jest to napędzane przez zwiększone wykorzystanie automatyki przemysłowej w produkcji, rosnącą potrzebę zgodności z przepisami oraz niski koszt wdrożenia MES.

Najważniejsze zalety systemu komunikacji i informowania obszaru produkcji – MES

W branży automatyki przemysłowej obecne są systemy zarządzania produkcją śledzące ogromne ilości danych, dostarczając cennych informacji w czasie rzeczywistym, które poprawiają wydajność produkcji i obniżają koszty.

MES ma zalety:

  • Ulepszona kontrola jakości. Ponieważ informacje dotyczące kontroli jakości są przesyłane w czasie rzeczywistym, firmy posiadające wdrożenia MES mogą natychmiast zatrzymać produkcję, gdy tylko zostaną zidentyfikowane problemy. Zmniejsza to ilość odpadów, odrzutów, przekroczeń i przeróbek.
  • Wydłużony czas pracy. MES generuje realistyczne harmonogramy produkcji, bilansując personel, materiały i sprzęt. System integruje planowanie i konserwację w celu maksymalizacji przepływu produktów i wykorzystania zasobów, wydłużając czas sprawności i poprawiając ogólną wydajność sprzętu.
  • Redukcja zapasów. System zarządzania produkcją aktualizuje zapisy zapasów pod kątem nowych produktów, złomu i materiałów niezgodnych ze specyfikacją, dzięki czemu zakupy, wysyłka i planowanie zawsze dokładnie wiedzą, jaki materiał jest w magazynie. Zmniejsza to zapasy awaryjne i zapasy produkcji w toku, co skutkuje oszczędnościami w produkcji, transporcie, magazynowaniu i kontroli zapasów.
  • Produkcja bez papieru. Wyeliminowanie formalności zmniejsza ryzyko błędu ludzkiego. Dodatkowo w tym przypadku dane otrzymane z hal produkcyjnych są od razu dostępne dla osób odpowiedzialnych we wszystkich zintegrowanych systemach, co pozwala na podejmowanie decyzji w czasie rzeczywistym.
  • Ulepszone śledzenie produkcji. Korzystając z rozwiązań automatyki przemysłowej system MES może śledzić cały cykl produkcyjny od początku do końca, grupując końcowe części lub partie z powiązanymi danymi produkcyjnymi. Te dane poprawiają zgodność z przepisami dla producentów, którzy muszą przestrzegać przepisów rządowych lub branżowych.

Automatyka przemysłowa – integracja MES i ERP

Automatyka przemysłowa
Automatyka przemysłowa

W dzisiejszym środowisku produkcyjnym MES i ERP (planowanie zasobów przedsiębiorstwa) zapewniają przejrzystość operacji, których żaden system nie jest w stanie obsłużyć samodzielnie. Celem systemów ERP jest tworzenie i zarządzanie harmonogramami zakładów, w tym produkcją, zużyciem materiałów, dostawami i wysyłką oraz gromadzeniem informacji o firmie. Z kolei systemy automatyki przemysłowej MES rozwiązują problemy zarządzania i monitorowania operacji produkcyjnych oraz raportowania o pracy linii produkcyjnych w czasie rzeczywistym.

ERP i MES tworzą razem zintegrowany system zapewniający szerokie spojrzenie na finanse, zakupy, zarządzanie łańcuchem dostaw, logistykę produkcji i nie tylko. Połączone dane z obu systemów zapewniają większą elastyczność i stanowią podstawę do lepszego prognozowania we wszystkim, od sprzedaży po wykorzystanie zasobów i zarządzanie produkcją.

Firmy wdrażające nowoczesne rozwiązania automatyki przemysłowej wprowadzają systemy ERP dostarczające danych, aby określić, które produkty należy wyprodukować, podczas gdy MES integruje dane ERP z informacjami z linii produkcyjnej, aby określić, jak wytwarzać te produkty z mniejszą ilością odpadów i większymi zyskami.

Trendy i nowe technologie MES

Dzięki zastosowaniu zaawansowanych technologii systemy sterowania produkcją ewoluują, stając się bardziej zorientowane na usługi, modułowe i połączone. Łączność w chmurze to podstawa inteligentnej produkcji, umożliwiająca nowoczesnym systemom produkcyjnym, urządzeniom, produktom i sprzętowi autonomiczną interakcję ze sobą. Urządzenia i czujniki Przemysłowego Internetu Rzeczy nieustannie zbierają i generują dane w całym łańcuchu dostaw. Udostępnianie danych w czasie rzeczywistym pomaga inteligentnym przedsiębiorstwom produkcyjnym w ciągłym ulepszaniu ich operacji automatyki przemysłowej – automatyzacji plcontroll.com/automatyzacja-procesow-produkcyjnych/ przepływów pracy, dostosowywaniu produktów i usług oraz stawaniu się z czasem inteligentniejszymi i wydajniejszymi.

Sztuczna inteligencja może poprawić wydajność produkcji, zapewnić konserwację zapobiegawczą i zmniejszyć ilość odpadów. Wykorzystując moc uczenia maszynowego, linie produkcyjne będą stawały się coraz bardziej inteligentne i wydajne. Wszystkie te zaawansowane technologie i funkcje ułatwiają firmom konkurowanie w cyfrowym świecie poprzez szybkie i dokładne reagowanie na popyt oraz dostarczanie spersonalizowanych produktów po niższych kosztach i wyższej jakości.

plcontroll – automatyzacja w przemyśle
plac Kilińskiego 3
71-414 Szczecin
720884319
www.plcontroll.com

Explore More

Koszt druku cyfrowego

Koszt druku cyfrowego
2023-04-25 0 Comments 0 tags

Koszt druku cyfrowego w https://webadruk.pl/: w dzisiejszych czasach druk cyfrowy stał się powszechnym narzędziem wykorzystywanym w wielu branżach. Coraz więcej firm, instytucji oraz osób prywatnych korzysta z druku cyfrowego, zarówno do

Drukarnia wrocławska

Drukarnia wrocławska
2024-02-14 0 Comments 0 tags

W dzisiejszym dynamicznym świecie, gdzie konkurencja w każdej branży jest coraz większa, znalezienie partnera biznesowego, który oferuje indywidualne podejście do klienta, staje się kluczowym elementem sukcesu. Drukarnie wrocławskie doskonale rozumieją

Fotowoltaika: ile wyprodukuje prądu w skali roku?

Fotowoltaika: ile wyprodukuje prądu w skali roku?
2022-11-14 0 Comments 0 tags

Fotowoltaika: ile wyprodukuje prądu w skali roku? Często chodzą Ci po głowie takie myśli, żeby zdecydować się na panele fotowoltaiczne? Nie wiesz, czy cała instalacja będzie jednak w stanie wyprodukować